0374 213 33 05 - 0507 553 33 05

Sosyal Medyada Biz}

Sudaki kayıp kaçak korkunç

Sudaki kayıp kaçak korkunç

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, istatistiklerde yüzde 35 olarak görünen Türkiye’deki kayıp – kaçak su oranının tespitlerine göre yüzde 50 – 55 civarında olduğunu belirterek “Bu gerçekten çok korkunç bir şey” değerlendirmesini yaptı.

Bakan Eroğlu, ATO Congresium’da düzenlenen ‘3. Su Kayıp ve Kaçakları Türkiye Forumu’na katıldı. Bakanlığın su kaçaklarını önlemek için yaptığı çalışmaları anlatan Eroğlu, su şebekelerinin yenilenmesi gerektiğini aktardı. Foruma katılan imalatçılara seslenen Eroğlu, en ileri teknolojileri kullanarak üretim yapmaları gerektiğini kaydetti.

Altyapı teçhizatlarının ve belediyelerin suyla ilgili birimlerinin stantlarını gezen Bakan Eroğlu’nun uzaktan açma kapatmalı ve okumalı LoraWan sistemi ile çalışan su sayaçları ilgisini çekti.

Yerli üretim olarak böyle bir teknoloji ile sistemin yapılmasından mutlu olduğunu basın mensuplarıyla paylaşan Eroğlu bu sistemin ilk uygulamasının 25 bin sayaç ile Adana Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi tarafından kullanıldığının bilgisini aldı. Yapılan açıklamaya göre, 1 milyon sayacı 1 saatte okuyabilme kabiliyetine sahip sisteme tüm su kurumları büyük ilgi gösteriyor. Bu sistemle su idarelerinin mali yükü bir taraftan azalırken kayıp kaçaklarda da çok ciddi sonuçlar alınabiliyor.

16 Mart 2018
229 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN